Drugiego dnia podczas pobytu w Panama City wybraliśmy się na Kanał Panamski – Panama Canal. Dotarliśmy tam autobusem – najpierw na terminal Albrook a później do Kanału Panamskiego. Aby użyć autobosów w Panamie trzeba kupić pass i później go ładować. Nie ma tam biletów, ani nie płaci się podczas wchodzenia do autobusów – trzeba mieć pass bo inaczej nie otworzy nam się bramka :). Spędziliśmy tam trochę czasu, widzieliśmy trzy statki przepływające przez kanał. Poza tym odwiedziliśmy muzeum kanału panamskiego oraz byliśmy w symulatorze statku.
Kanał Panamski – sztuczny kanał wodny długości około 80 km (12 śluz) zbudowany w latach 1904-1914, a oficjalnie otwarty w roku 1920, położony w Panamie, na Przesmyku Panamskim, łączący wody Oceanu Atlantyckiego (przez Morze Karaibskie) z wodami Oceanu Spokojnego. Jest on jedną z najważniejszych dróg wodnych świata, która wydatnie skróciła trasę, jaką musiały pokonywać wcześniej statki, np. droga morska z San Francisco do Nowego Jorku uległa skróceniu o 14 500 km. Obecnie śluzy mają po 33.5 metra szerokości. Trzecia, szersza linia śluz jest obecnie w trakcie rozbudowy i ma zostać otwarta w 2015 roku. Podczas budowy Kanału Panamskiego zmarło około 25 tys. robotników a około 20 tys. z nich zaraziło się malarią lub żółtą febrą.
wikipedia
Tak ogólnie to jak byliśmy w muzeum to było napisane, że ukończenie budowy trzeciej lini śluz jest planowane na początek 2014 roku… ale coś im nie wyszło chyba 🙂
Po lewej stronie rekordzista który zapłacił najmniej za przepłynięcie Kanału Panamskiego. Dlaczego? Każdy objekt przepływający przez kanał jest mierzony i ważony. Przeważnie są to statki, ale Richard Halliburton przepłynął kanał sam płacąc tylko 36 centów.
Popularnym środkiem transportu w Panamie są stare amerykańskie school busy. Warto tam pojechać chociażby po to aby je zobaczyć – są bardzo oryginalne w środku jak i na zewnątrz, a na jednej ławce czasami siedzą aż trzy osoby. (przypowiedź od Arkadiusza – więcej takich busów można zobaczyć w Guatemali i Hondurasie).
Amador Causeway to nasyp który rozciąga się na 3,5km i łączy cztery małe wysepki – Naos, Culebra, Perico oraz Flamenco które kiedyś osłaniały wjazd do Kanału Panamskiego od strony Pacyfiku. Nasyp został zbudowany przez Amerykanów w 20 wieku z nadmiaru ziemi która została w Panama City po wykopaniu kanału panamskiego. Jest to popularna atrakcja turystyczna, można tam spotkać dużo spacerowiczów, joggerów czy rowerzystów. Jest to również świetny punkt widokowy z którego można zaobserwować Panama City, Casco Viejo, statki które przepływają przez Kanał Panamski oraz Bridge of the Americas. Nazwa “Amador Causeway” wywodzi się od nazwiska pierwszego prezydenta Panamy – Manuela Amador Guerrero.
Museum of Biodiversity po lewej i widok na Panama City po prawej
Widok na pierwszą wyspę
Bridge of Americas
Zakręcony wieżowiec // Plac w Panama City
No i na koniec nasz hostel – Mamallena – wieczorem 🙂