Miszmasz Przepisy

Jak zrobic puree z dyni?

single image

Jesien przyszla miesiac temu, a calkiem niedawno przyszedl sezon na dynie! Z tej okazji pojawi sie na blogu kilka, w obecnej chwili co najmniej dwa (nie liczac tej instrukcji), przepisow na dania i desery z dyni.
Pierwszy wpis z dyniowej serii wyjasnia jak zrobic puree z dyni. Oczywiscie, ze puree mozna kupic gotowe w puszce, ale przeciez wtedy nie ma “fun” 🙂 poza tym moja dynia kosztowala $3, a wyszlo z niej łącznie 20 szklanek puree, czyli niecale 5 litrow! Mysle, ze to o wiele lepsza okazaja, tym bardziej, że puree można zamrozić i przez całą jesień i zimę mamy swoją świeżą dynię pod nosem. Ok, zaczynamy!
IMG_0968
Potrzebujemy jedną dynię, ostry nóż, metalową łyżkę, folię aluminiową i formy do pieczenia (ja wykorzystałam formę do pizzy). Pierwsza rzecz jaką musimy zrobić to nastawić piekarnik na 175ºC. Druga rzecz to przecięcie dyni na pół. Uważajcie na palce, bo skórka dyni jest naprawdę twarda, przyda się czyjaś pomoc, lepiej nie zabierać się samemu.
IMG_1000
Następna rzecz jaką musimy zrobić to wyrzucenie całych wnętrzności z naszej dyni. Przyda się do tego metalowa łyżka z ostrymi brzegami. Pestki z dyni możecie pozostawić i pozniej je upiec 🙂
IMG_1008
Przyszedł czas na przygotowanie dyni. Dynie kładziemy na formie do pieczenia, skórką do góry. My nalaliśmy trochę wody do formy, aby na pewno nic się nie wysuszyło podczas pieczenia, jednakże jest to opcjonalne. Wierzch dyni owijamy folią aluminiową. I wkładamy do piekarnika. 175ºC a pieczemy dynie około 1 godzine do 1,5 godziny. Jak sprawdzić czy dynia jest dobra? Odsłonić folię i wbić nóż, jeżeli wchodzi ciężko znaczy, że dynia jest jeszcze za twarda, jeżeli wchodzi lekko – dynia jest gotowa.
IMG_1012
Po wyjęciu dyni z piekarnika pozostawiamy ją na około 30 minut do ostygnięcia. Nasza dynia była duża, więc musieliśmy ją pociąć na mniejsze kawałki zanim oddzieliliśmy miąższ od skórki. Gdy pierwsze pół dyni było zrobione, pocięłam miąższ nożem w misce, aby łatwiej się zmiksował.
IMG_1013
Następnym krokiem jest wrzucenie dyni do elektrycznego miksera bądź użycie blendera – u mnie wyszło w trzech częściach (pierwsze pół dyni, za drugie zabraliśmy się później). I voilà, puree gotowe! 🙂
IMG_1015
Puree przechowujemy w lodówce do 3 dni, zamrożone do 3 miesięcy – choć niektórzy podają nawet 10 miesięcy.

You may like