Ciekawostki Kanada

13 ciekawostek o drogach w Ontario

single image

Hej,
dziś przygotowałam dla was nietypowy post. Będzie o drogach w Ontario! 🙂 A dlaczego? W long weekend (Family Day 15.02) wybraliśmy się do Quebec City w prowincji Quebec, które jest oddalone od naszego miejsca zamieszkania o 800km. Czyli można powiedzieć 8 godzin drogi. Także podczas tak długiego czasu spędzonego na drodze trzeba było o czymś myśleć w czasie gdy drugie z nas spało na tylnym siedzeniu aby później przejąć pałaczkę – a raczej kierownicę – i się zamienić. Także w drodze myślałam o drodze i oto co namyślałam.
1. Pierwsze drogi w Ontario to w rzeczywistości były jeziora i rzeki. Po prostu wszystkie najważniejsze porty były do siebie podłączone rzekami tak aby handel mógł funckjonować.
2. Jak kiedyś sprawdzano czy ktoś nie przekracza dozwolonej prędkości? Przypominam, że było to w roku około 1903 gdzie limit prędkości wynosił 25km/h. Więc, aby zatrzymać samochód który był podejrzany o przekroczenie prędkości panowie policjancji rzucali mu na drogę deski z nabitymi gwoździami. Jeżeli kierowca dał radę się zatrzymać – mógł jechać dalej, lecz w wypadku gdy mu się to nie udało… miejmy nadzieję, że miał przy sobie zapasowe koło 🙂
3. Limit prędkości na autostradach w Ontario to 100km/h. Taki limit obejmuje wszystkie autostrady z serii “400” czyli np. 401, 427, 407, 400 oraz autostradę QEW (czyli Queen Elizabeth Way).

IMG_4626 copy
Autostrada QEW

4. Na jednej autostradzie która zaczyna i kończy się w Toronto przy tym jedzie przez centrum miasta obowiązuje limit 90km/h i jest to Gardiner Expwy.
5. Ludzie na autostradach jeżdżą średnio 110-120km/h, lecz zdarzają się też i tacy co przekraczają prędkość jeszcze bardziej, ale bardzo rzadko.
6. W Ontario jest tylko jedna płatna autostrada – 407. Jest znana jako 407 Express Toll Route (407 ETR). Autostrada ma tylko lekko ponad 100km, zaczyna się w Burlington a kończy w Pickering.
IMG_4628 copy

7. Kolejny fakt o autostradach – zielone tabliczki oznaczają darmową autostradę, za to niebieskie – płatną 407.
8. Wspomniana wcześniej autostrada 401 jest najdłuższą autostradą w Ontario – zaczyna się na granicy z Detroit, przejeżdża przez miasta takie jak London, Hamilton, Toronto, Oshawa, Kingston, aż do granicy z prowincją Quebec w Conrwall.
9. Poza tym pewien odcinek autostrady 401 od 2007 roku nazywany jest również Highway of Heroes, ponieważ jest to trasa którą jeżdżą pogrzebowe konwoje przewożące zmarłych pracowników Canadian Forces.
10. Jeżeli już jesteśmy przy długich ulicach, to ludzie zawsze mówią, że Yonge St. w Toronto jest najdłuższą ulicą na świecie – co wcale nie jest prawdą. Do roku 1999 wierzono, że owa ulica ma aż 1,896 km i biła rekordy w księdze Guinessa. Jak się okazało było to małe nieporozumienie – ulica Yonge St zaczyna się w Toronto od Queens Quay, a kończy się w mieście Barrie, gdzie zamienia się na Highway 11. A sama ulica ma zaledwie niecale 90km.
11. Prędkość na ulicach jest podawana w kilometrach, a nie w milach. Tak samo jest z paliwem – jest ono zawsze podawane w litrach, a nie w galonach tak jak w USA.
IMG_4630 copy
Losowa stacja benzynowa

12. Cena paliwa na stacji benzynowej zawsze podawana jest w $/100l. Więc powiedzmy dzisiaj paliwo kosztuje np. 93.8, czyli $93.8 za 100l, więc litr kosztuje prawie .94 centy.
13. Paliwo które tankujemy w Ontario podzielone jest na kategorie: Regular (87 oktanów), Plus (89 oktanów), Super (91 oktanów), oraz Ultra (93/94 oktany). Nazwy oczywiście mogą się różnić w zależności od stacji benzynowych. Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ cena $93.8 jest za paliwo Regular, a Plus kosztuje już np. 103.8 – Super 113.8. Do narzekaczy na cenę paliwa w Polsce przypomnę, że wy zazwyczaj tankujecie paliwo które ma 95-98 oktanów.
Mój post jest o drogach w Ontario, a nie w Kanadzie, ponieważ Kanada jest długa i szeroka, a ja znam tylko mały jej skrawek. Nie chcę udawać znawcy nie znając się na rzeczy, więc na blogu są tylko moje spostrzeżenia – jeżeli ktoś z was mieszka w Ontario i się nie zgadza ze mną – nie ma sprawy, proszę skomentować i zobaczymy dlaczego jest konflikt 🙂

You may like