Ciekawostki Kanada Video

Znani kanadyjscy muzycy – zespoły

single image

Ok, dziś zdeycydowałam się na dokończenie ostatniego posta z serii “Znani kanadyscy muzycy”, a mianowicie posta o zespołach. Mam w szkicach zapisane nazwy już od dłuuuuższego czasu, ale zawsze jakoś wybieram coś innego do dodania. Jednakże zauważyłam że posty na temat Kanady cieszą się coraz większą popularnością. Także postaram się teraz dodawać więcej wpisów na ten temat. Co powiecie na kanadyjską kuchnię? Powiedzonka, to jak polacy mówią po angielsku, jakieś stereotypy itp? No i trochę życia codziennego z Toronto. Także – stay tuned! – takie posty są w drodze! 🙂
Przechodząc do rzeczy… kanadyjskie zespoły – kolejność alfabetyczna!

Arcade Fire

arcadefires
Rodzinny zespół z Montrealu – składa się z małżeństwa oraz młodszego brata męża 🙂 no i kilku jeszcze ludzików. Wykonują muzykę indie rock.
Warto posłuchać: The Suburbs, Ready to Start,

Billy Talent

billytalent
Billy Talent to “moje ziomki” – zespół pochodzi z miasta Mississauga w Ontario czyli dokładnie tam gdzie obecnie mieszkam. Powstali w 1993 roku, a należą do nich: Ben Kowalewicz, Ian D’Sa, Jon Gallant oraz Aaron Solowoniuk. Czyli jak widzicie dwoje chłopaków ma polskie pochodzenie. Ich muzyka to coś w rodzaju alternatywnego rocka, grają zarówno dla młodszej jak i trochę dojrzalszej publiczności. Wiem, że w Polsce również cieszyli się niemałą popularnością za swoich dobrych czasów, więc myślę, że kojarzycie wszystkie piosenki?
Warte posłuchania: Surrender, Red Flag, Chasing the Sun, Rusted From the Rain

Crystal Castles

crystalcastles
Bardzo ciekawy zespół grający dosyć psychodeliczną muzykę. Są znani z niskiej jakości dźwięków często nagrywanych w domowych warunkach. W październiku zeszłego roku charakterystyczna wokalistka Alice Glass postanowiła odejść z zespołu. Ku mojemu zdziwieniu druga połowa zespołu – producent Ethan Kath w towarzystwie nowej wokalistki Edith wydał nowy utwór w kwietniu tego roku. Nowa płyta podobno powstaje, a Ethan muzyka Crystal Castles to nadal elektroniczny pop.
Warto posłuchać: Not in Love, Celestica, Empathy, Frail (z nową wokalistką)

Dragonette

dragonette
Dla mnie coś trochę pokroju Carly Rae Japsen – czyli można posłuchać ale mało ambitne 😉 Dragonette widziałam na żywo chyba ze dwa razy, ale za każdym razem był to jakiś darmowy występ – raz na Mississauga z okazji dnia Kanady chyba, a za drugim razem w Toronto na jesień… może zapalenie drzewka świątecznego? Taką małą ciekawostką jest to, że wokalistka Martina Sorbara to córka byłego ministra finansów w prowincji Ontario. Zespół niby gra elektroniczy pop, ale bym trochę polemizowała… Tak czy siak, dosyć przyjemnie się ich słucha.
Warte posłuchania: Pick Up the Phone, Live in This City, Run Run Run

Mother Mother

mothermother
A to zespół który poznałam mieszkając jeszcze w Polsce! Podkreślam to ponieważ no cóż… nie są pokroju Billy Talent czy Justina Biebera i raczej polskie radia ich nie puszczają, a jakoś udało mi się ich wygrzebać. Udzielałam się na kanadyjskim forum o takim tam zespole (nooo.. tokio hotel haha) no i tam ktoś wrzucił ich piosenkę – zakochałam się w całej płycie! Trudno mi ich trochę sklasyfikować, bo muzyka jest naprawdę oryginalna, ale według źródeł grają indie/alternatywny rock. Jeżeli jeszcze nie znacie – zachęcam gorąco do posłuchania i naprawdę zapoznania się z pełną dyskografią!
Warto posłuchać: Let’s Fall in Love, Body Of Years, Monkey Tree, Wrecking Ball (to właśnie w tej piosence zakochałam się od pierwszej nutki) iiii ta też: Arms Tonite

Nickelback

nickelback
Nickelback to kanadyjski zespół rockowy który powstał w 1995 roku w Hanna, Alberta. Nickelback sprzedało ponad 50 milionów albumów na całym świecie – Ich piosenka “How You Remind Me” była najlepiej sprzedawaną piosenką dziesięciolecia i czwartym najlepiej sprzedającym się albumem. Osobiście sama pamiętam jak wielkim przebojem było “How You Remind Me”. Jednakże jakoś nigdy nie czułam większej sympatii do tego zespołu, nawet nie wiem dlaczego.
Warto posłuchać: When We Stand Together, Photograph, Someday, Lullaby

Our Lady Peace

ourladypeace
Our Lady Peace, czasami skracany do OLP, to kanadyjski zespół grający alternatywny rock oraz post-grunge. Grupa powstała w Toronto w 1992 roku. Jak oczywiście każdy super zespół (:)) OLP sprzedało miliony albumów na całym świecie, poza tym wygrali cztery Juno Awards oraz dziesięć MuchMusic Video Awards (tak nawiasem: żadna grupa jeszcze nie wygrała tyle MMVAs). Our Lady Peace to jeden z najbardziej popularnych zespołó w Kanadzie – wydali aż osiem studyjnych albumów.
Warto posłuchać: One Man Army, Is Anybody Home?, Clumsy

Simple Plan

simpleplan
Simple Plan powstał w Montrealu w prowincji Quebec. Grupa wydała cztery studyjne albumy, gdzie każdy z nich przyniósł im ogromny sukces. Simple Plan występował na festiwalu Vans Warped Tour od roku 1999 do 2005 oraz później w 2011, 2013, 2015. Poza tym w roku 2010 zespół wystąpił na ceremoni zamknięcia igrzysk zimowych. Taka ciekawostka – Simple Plan nagrali piosenkę przewodnią do Scooby-Doo. Na pewno zespół którego słuchał każdy zbuntowany na cały świat nastolatek 😉 Obecnie Simple Plan pogrywa trochę popowej muzyki (Summer Paradise, Jet Lag).
Warte posłuchania: Your Love is a Lie, Perfect World, Jet Lag, Summer Paradise

Sum 41

sum41
Zespół Sum41 powstał w miejscowości Ajax w Ontario w roku 1996. Chłopaki wydali swój debiutancki krążek zatytułowany “All Killer, No Filler” w 2001 roku. Album otrzymał platynową płytę w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Wielkiej Brytanii. Grupa gra muzykę rockową z elementami punk.
Warto posłuchać: Still Waiting, In Too Deep, Underclass Hero, Pieces

Tegan And Sara

tegansara
Popowe duo powstało w Calgary w prowincji Alberta w 1995. W skład wchodzą dwie siostry bliźniaczki – Tegan Rain Quin oraz Sara Keirsten Quin. Obie dziewczyny piszą piosenki, grają na gitarze i klawiszach. Miałam kiedyś okazję zobaczyć dziewczyny na żywo (grały jako support przed zespołem fun.) i muszę powiedzieć, że świetnie sobie radzą na scenie. Rodzaj muzyki jaki wykonują to coś w rodzaju indie pop.
Warto posłuchać: I Was a Fool, Call It Off, Walking With a Ghost

The Barenaked Ladies

barenakedladies
Mimo że w nazwie znajduje się wyraz “Ladies” to w skład zespołu wchodzą tylko panowie 🙂 Grupa powstała w roku 1988 w Scarborough w Ontario. Ich debiutancka (uwaga! uwaga!) kaseta odniosła duży sukces w Kanadzie i chłopaki otrzymali złotą płytę (jako pierwsi w Kanadzie). Ich muzyka to głównie akustyczne dźwięki i świetny wokal. Jest taka jedna piosenka którą na pewno wszyscy znacie – “If I had 1 000 000 dollars” – wykonali ją właśnie BNL.
Warto posłuchać: One Week, Brian Wilson

The Guess Who

theguesswho
Kolejna kanadyjska grupa, która powstała w Winnipeg w prowincji Manitoba. Zespół zdobył popularność pod koniec lat 60, a w latach 70 królował na listach przebojów. Chyba wszyscy znają “These Eyes” czy “American Woman”? To jeszcze czasy gdzie panowie do teledysków ubierali garniturki, stawali na scenie i śpiewali co mieli zaśpiewać – bez żandych skaczących tyłków czy innych takich pięknych rzeczy które mamy obecnie w każdym teledysku.
Warto posłuchać: These Eyes, No Time

The Tragically Hip

thetragicallyhip
Rockowy zespół z Kingston, Ontario. The Hip powstali w 1983 roku i wydali dwanaście albumów studyjnych oraz 54 single! Dziewięć z ich albumów wylądowało na pierwszym miejscu w Kanadzie. Zespół otrzymał mnóstwo Kanadyjskich nagród, w tym 14 Juno Awards.
Warto posłuchać: Bobcaygeon, Ahead By A Century, Locked Bones

Koniec serii o muzykach! Myślę, że przygotuję jeszcze część o aktorach, ale najpierw inne zaległe posty które czekają na publikacje 🙂

You may like