Kanada Porady

Ile pieniędzy potrzeba na życie w Toronto?

single image

Cześć!
Kilka dni temu trafiłam na ciekawy link na temat tego ile pieniędzy miesięcznie potrzebuje “young professional” aby mieszkać w Toronto. Tak w ogóle co to za słowo? A co jeżeli ktoś nie jest “young”? Albo “young non-professional”… Przesadzają już z tym wymyślaniem nazw na każdą grupę 😀 tym bardziej, że moim zdaniem artykuł dotyczy ogólnie ludzi którzy chcą mieszkać w Toronto, a nie tylko young professionals. Ale wracając do tematu, artykuł podsumował różne rzeczy na które pieniądze wydać musicie, albo na które pieniądze wydać chcecie. Czyli rzeczy niezbędne do życia jak i typową rozrywkę. Oczywiście suma końcowa jest elastyczna, bo nie każdy chodzi do restauracji czy wydaje $150 miesięcznie na alkohol, ale macie chociaż punkt odniesienia. Nie chciałam wcześniej pisać tego artykułu, ponieważ na moim przykładzie nie mieli byście podsumowania czy średniej – mógł on odbiegać zupełnie od waszych potrzeb.
Artykuł opowiada o tym, że ludzie pragną nie tylko przetrwać, ale również po prostu mieszkać. Tym bardziej jeżeli w Toronto chcecie poznać trochę kultury, życia nocnego, czy odłożyć pieniądze na zimowe wakacje.

Mieszkanie

Dla początkujących domy raczej nie wchodzą w rachubę, bo jest to w tej chwili za duży wydatek. Aby kupić mieszkanie w bloku też trzeba wydać nie mało pieniędzy. Dlatego ludzie często decydują się na wynajem (artykuł pominął piwnice, bo chyba mało kto pragnie mieszkać w takich miejscach). Jeżeli nie chcecie mieć roommates to niestety musicie liczyć się z większymi kosztami. Według portalu Numbeo.com średni miesięczny koszt za wynajem jednosypialnianego mieszkania w Toronto to $1,456.33 (jedna sypialnia = salon+pokój, co w Polsce nazywałoby się dwa pokoje). Jak sugeruje artykuł, większość ludzi pracujących na poziomie entry-level (czyli na samym dole szczebelków drabinki swojej kariery po studiach) wydają cały swój dwutygodniowy czek na opłatę wynajmu. Poszukałam na internecie kalkulatora, który oblicza wam zarobek, podatek, CPP (Canada Pension Plan – emeryturka) oraz EI (Employment Insurance) i pokazuje ile dostajecie ostatecznie na czeku. Pracując 35h tygodniowo, aby co dwa tygodnie dostać czek ~$1400 musicie zarabiać około $26 na godzinę. Jeżeli pracujecie 40h jest to około $23/h. Oprócz wynajmu często musicie doliczyć tzw “utilities”, czyli woda, prąd i takie tam. Czasami jest to wliczone w rent, czasami nie i średni miesięczny wydatek to $149.92.
Jeżeli dodacie jedno do drugiego to wychodzi wam lekko ponad $1600 za mieszkanie na miesiąc. Do tego ekstra +/- $60 miesięcznie za internet i podobna suma to rachunek za telefon komórkowy.

Transport Publiczny

Jak już pisałam we wpisie na temat prawa jazdy w Ontario, ceny za ubezpieczenie samochodu potrafią być szalone. Zresztą jak mieszkacie w centrum miasta, bądź niedaleko linii metra to w cale aż tak bardzo samochodu nie potrzebujecie. Transport publiczny jest tańszy, a na początku chyba najbardziej nam na tym zależy. Ceny za przejazd TTC poszły do góry z dniem 3 stycznia 2017, pod tym linkiem zawsze będziecie mieli ile aktualnie kosztuje przejazd. Powiedzmy, że macie tokeny bądź kartę Presto, aby dojechać do pracy i z powrotem pięć dni w tygodniu, na miesiąc będziecie potrzebować około $120. Jeżeli jeździcie transportem publicznym częściej lepiej kupić MetroPass, czyli bilet miesięczny – obecny koszt $146.25. W Toronto jeździć możecie też taksówkami bądź Uberem, ale to już tylko zawyża koszt miesięcznych pieniędzy wydanych na poruszanie się po mieście.

Toronto

Zakupy

Średnia suma jaką wydaje jedna osoba na cotygodniowe zakupy spożywcze to około $100. Suma jest bardzo elastyczna, bo zależy co jecie i w jakich sklepach kupujecie. Różne produkty w różnych sklepach różnie kosztują. Podam wam przykład wafli ryżowych “Kupiec” (tak, importowanych z Polski). Ja kupuję je za .99 centów w Freshco. W Polskich sklepach kosztują chyba około $1,39. Jeżeli wybierzecie się do Whole Foods to te same identyczne wafle Kupiec kosztować będą was $1,99. Nie chodzi mi o to, aby przesadnie oszczędzać i latać po sklepach z kuponami – mam na myśli po prostu to, abyście nie robili z siebie “frajerów”. Poznajcie ceny jedzenia w różnych sklepach i sami oceńcie na co ile warto wydać.
Także zakładamy, że na jedzenie potrzebujecie około $400 miesięcznie.

Rozrywka i restauracje

Według portalu Numbeo.com, średnia cena za trzy daniowy posiłek (przystawka, obiad, deser) w średniej restauracji w Toronto to około $70. Jak wspominałam we wszystkich kategoriach – cena ta jest elastyczna. Możecie na obiad wydać $30, a możecie pójść do chińczyka i zapłacić $10 za cały talerz ryżu. Dużo ludzi korzysta również z opcji bufetu, gdzie płaci się raz i w sumie je się ile się chce. Nie wiem ile coś takiego kosztuje, bo nigdy nie byłam w takim miejscu. Na samym dole tej strony macie ceny z jednej z popularniejszych sieciówek bufetowych.
Według strony z której pochodzi artykuł, jedzenie na mieście będzie was kosztować około $140 na miesiąc.

Alkohole i drinki

Jeżeli lubicie wyjść na miasto i napić się drinka – niestety, ale w Toronto może to zaboleć waszą kieszeń. Średnia cena za drinka + napiwek (piwo, wino, bądź jakieś mieszane koktajle) to około $10. W niektórych miejscach zapłacicie mniej za piwo, a w niektórych wydacie aż $18 za koktail.
Jeżeli wyjdziecie na miasto pięć razy na miesiąc, za każdym razem zamawiając około trzy drinki – wydajecie minimum $150 na miesiąc.

Toronto CN Tower

Fitness

Siłownia, ćwiczenia i zdrowe życie – wszystko to staje się coraz bardziej popularne. Pamiętam jak chodziłam na pół pustą siłownię w 2010/2011 roku – teraz różnica jest kolosalna. Dużo mieszkań w Toronto ma siłownię z której możecie korzystać i która wliczona jest w wasz koszt wynajmu – ale im więcej bajerów w waszym bloku typu siłownia, basen, sauna itp… tym większy miesięczny koszt za mieszkanie, więc wszystko się wyrównuje. Także jeżeli siłowni w bloku nie macie, średnia cena za karnet miesięczny to około $55. Tania opcja to sieć siłowni Fit4Less, ale niestety nie wiem jak wyglądają one w środku.

Podsumowanie

Mieszkanie+Rachunki: $1660.46
Transport Publiczny: $165.00
Zakupy: $400
Restauracje: $140.00
Alkohole i Drinki: $150.00
Fitness: $55.06
Suma końcowa: $2,570.52
Także, aby wyjść praktycznie na zero potrzebujecie zarabiać około $38,000 rocznie. Jeżeli pracujecie na godzinnej stawce potrzebujecie minimum $23-$24 na godzinę (pracując 35h tygodniowo).
Pamiętajcie, że w podsumowaniu nie ma rzeczy takich jak ubrania, wizyta u fryzjera, kawa na mieście, czy miesięczna rata za Netflix. Kanada, a przynajmniej Ontario nie należy do państw gdzie ludzie przylatują zarobić pieniądze, wysłać trochę rodzinie i po kilku miesiącach/latach wracają do domu. Jeżeli chcecie zamieszkać w Toronto to musicie myśleć o zarobku w kanadyjskich dolarach i wydaniu pieniędzy tutaj w mieście. Nie ma co przeliczać na złotówki, bo nic wam z tego dobrego nie wyjdzie. Zarabianie $15 na godzinę nie zrobi z was milionerów zarabiających 45zł na godzinę.
Link do oryginalnego artykułu jeżeli nie chcecie czytać moich komentarzy 😉

You may like