Kanada Porady

Jak szukać pracy w Kanadzie?

single image

Cześć!
Dziś przygotowałam dla was wpis na temat tego jak szukać pracy w Kanadzie oraz na temat tego jak przygotować się do szukania pracy w Kanadzie. Temat pracy za granicą jest jak rzeka, więc zdaję sobie sprawę, że nie jestem w stanie opisać wszystkich sposobów oraz każdej drogi na znalezienie zatrudnienia w kraju klonowego liścia. Z doświadczenia mogę wam powiedzieć tylko to, jak wygląda szukanie pracy w Kanadzie będąc już od lat na miejscu, z ukończonym kanadyjskim college, z kanadyjskim doświadczeniem, kanadyjskimi referencjami i dobrym językiem – bo ja jestem w takiej sytuacji. A zdaję sobie sprawę z tego, że wielu z was szuka pracy będąc jeszcze w Polsce, bez kanadyjskiego doświadczenia i bez innych rzeczy przez które firma może wybrać kogoś innego zamiast was. Ale ale – moim zdaniem nie można się poddawać, bo jak to w Kanadzie mówią – ”Looking for a job is a full time job” 🙂 Także najpierw trochę o resume, a później jak szukać pracy!
We wpisie nie znajduje się nic na temat tego jak jak zdobyć wizę pracowniczą, aby legalnie pracować w Kanadzie. Poniższe punkty opisują tylko w jaki sposób szukać pracy a) gdy macie już wszystkie dokumenty, bądź b) gdy wasz przyszły pracodawca podejmuje się tego, aby załatwić wam dokumenty pozwalające na pracę.

1. Resume, Cover Letter, oraz References

Jak napisać Resume?
Aby szukać pracy w Kanadzie potrzebujecie Resume. Resume to taka skrócona wersja CV, nie powinno przekraczać jednej strony i umieszczamy w nim tylko informacje związane z naszą pracą. Czyli jeżeli ja aplikuję na grafika, nie dodaję, że ukończyłam studia makijażowe. Ma być krótko, zwięźle i na temat. Resume to nie wasz życiorys. Pamiętajcie, że Resume często jest eliminowane przez algorytmy i roboty, ponieważ brakuje w tam kluczowych słówek niezbędnych dla waszego poszukiwanego zawodu. Resume trzeba napisać w sposób taki, aby było odpowiednie i dla robota i dla pracodawcy.
Co znajduje się w Resume?

  • Objective, który jest podsumowaniem, bądź skrótem tego co szukacie (choć niektórzy odchodzą już od tego punktu).
  • Skills Summary, czyli podsumowanie waszych umiejętności. To są słowa kluczowe których szuka wasz potencjalny pracodawca.
  • Education, czyli szkoły ukończone, najlepiej w kierunku waszego poszukiwanego zawodu.
  • Experience, czyli wasze dotychczasowe doświadczenie

Czego nie umieszczamy w resume?

  • Daty urodzenia
  • Zdjęcia
  • Niepotrzebnych szczegółów

+ To jak wygląda wasze resume dużo zależy od rodzaju pracy jaką wykonujecie. W moim przypadku, grafika komputerowa, Resume jest najczęściej zaprojektowane, mogę dodać trochę detali o sobie, czym się interesuję, oraz jakie programy znam. Niektórzy zamieszczają też języki które znają.
+ W Kanadzie równie ważne jak doświadczenie zawodowe są wolontariaty i staże, które też umieszczamy w Resume.
Co znajduje się w Cover Letter?
Jest to po prostu list motywacyjny. Aby napisać Cover Letter, dobrze jest wiedzieć do kogo się zwracamy, zacząć od powitania. Napisać gdzie widzieliśmy ogłoszenie, skąd wiemy o ofercie. Przedstawić się i przekonać pracodawcę dlaczego to właśnie wy jesteście odpowiednim kandydatem. Na końcu warto wspomnieć, że w Resume opisaliście swoją dotychczasową edukację i doświadczenie. Podać swój numer telefonu, okazać chęć dalszej rozmowy na temat waszych kwalifikacji.
Referencje
Moje referencje to po prostu imię i nazwisko osoby, stanowisko jakie wykonuje + nasza relacja (np. Former Supervisor, Co-worker, Program Coordinator), nazwa firmy, oraz numer telefonu bądź e-mail. Niektórzy w referencjach umieszczają dosłowne referencje, czyli kilka zdań które ktoś powiedział na wasz temat, ale ja osobiście uważam, że to jest za dużo.

2. Agencje zatrudnienia w Polsce

Dobrą opcją dla ostrożnych jest skorzystanie z agencji zatrudnienia w Polsce. Agencje takie często organizują spotkania rekrutacyjne z Kanadyjskim pracodawcą, gdzie możecie dowiedzieć się o firmie, o ofercie, oraz zadać pytania, jeżeli macie wątpliwości. Co najlepsze, spotkania takie odbywają się oczywiście w Polsce, więc nie musicie ryzykować wyjazdem bez oferty pracy.
Jedną z takich agencji jest Agencja Zatrudnienia Silverhand, jedna z najbardziej innowacyjnych i najszybciej rozwijających się Polskich agencji zatrudnienia o zasięgu międzynarodowym. Silverhand niedawno podjęło współpracę z Kanadyjskim pracodawcą w ramach programu International Experience Canada w kategorii Young Professionals. Program ten skierowany jest do osób w wieku 18-35 lat – nie jest to jednak warunek konieczny, najbardziej liczą się odpowiednie kwalifikacje. Silverhand aktualnie prowadzi trzy rekrutacje: na betoniarza, operatora maszyn CNC oraz mechanika sprzętu rolniczego. Miejsce pracy to głównie prowincje Alberta, Ontario, Saskatchewan i Manitoba. Rozmowa kwalifikacyjna z potencjalnymi kandydatami odbędzie się w Poznaniu pod koniec listopada. Warunkiem koniecznym jest minimum komunikatywna znajomość języka angielskiego.

3. Centra dla nowo przybyłych imigrantów

W Kanadzie znajduje się dużo centrów dla nowo przybyłych emigrantów, które to pomagają w napisaniu resume oraz cover letter, uczą języka angielskiego za darmo, oferują coop placement oraz pomoc w znalezieniu pracy. Wystarczy, że w google wpiszecie “Newcomers Centre + nazwa miasta” i wybierzecie coś dla siebie. Ja od siebie mogę wam polecić Peel Multicultural Council w Mississauga, miejsce w którym miałam okazję pracować na wakacje (ale w kwestii graficznej, nie imigracyjnej) i w którym ludzie naprawdę chcą wam pomóc ze wszystkimi waszymi emigracyjnymi problemami. I wszystko jest darmowe.

4. Job Fairs, czyli porozmawiajmy trochę

Jedną z dość popularnych form oferowania pracy i poznania swoich przyszłych pracowników są tak zwane “job fairs”. Czasami organizuje to jedna firma, czasami jest to duże wydarzenie, gdzie różne firmy oferują pracę. Nawet jeśli pracy nie dostaniecie, jest to świetna opcja na poznanie ludzi z branży, na oswojenie się z kontaktami międzyludzkimi w obcym kraju, oraz na zbadanie rynku. W przypadku poszukiwania pracy bez żadnego kanadyjskiego doświadczenia, networking jest doskonałym wyjściem.

5. Poszukiwanie pracy na internecie

Czyli sposób który sprawdza się chyba w każdym innym państwie, w Kanadzie również. Wchodzimy na stronę z ofertami pracy, wpisujemy wybrane miasto, typ pracy jaką wykonujemy i szukamy ofert. Plusem (a może i minusem zarazem) takich stron z ofertami pracy jest to, że macie dostęp do niezliczonej ilości ofert. Możecie wysłać dziesiątki aplikacji, ale równie dobrze możecie nie dostać żadnej wiadomości zwrotnej. Mnie zdarzało się, że pracodawca odezwał się dopiero po miesiącu, a nawet kilku miesiącach od wysłania aplikacji.
Z punktu siedzenia w Toronto najlepsze strony na szukanie pracy:

No i oczywiście wszystkim znany rządowy JobBank.
* Ja osobiście nigdy nie szukałam pracy na kijiji, raczej bym nie próbowała z niczym poważnym, bo kijiji to takie kanadyjskie allegro. Także no, allegro z ofertami pracy? 🙂

6. Profil na Linkedin

Wiele z osób które obecnie pracują w Kanadzie ofertę pracy dostały poprzez portal linkedin. Będąc na miejscu, albo nawet przed wyjazdem, warto jest założyć anglojęzyczny profil i umieścić tam informacje o sobie, waszą edukację, oraz doświadczenie. Super też gdy na waszym profilu znajdować będą się referencje od współpracowników bądź waszych pracodawców. Niektóre branże pracowników szukają bezpośrednio, tylko na linkedin, nie bawiąc się w strony z ogłoszeniami i niekompetentych aplikantów.

7. Praca w firmie z siedzibą w Kanadzie

W tym przypadku myśleć musicie trochę do przodu szukając zatrudnienia w Polsce. Są firmy które mają swoje siedziby w różnych stronach świata, są firmy które składa się, że mają siedzibę m.in. w Polsce i m.in. w Kanadzie. Często jest tak, że firma może wysłać was na delegacje, a czasami siedziba po drugiej stronie świata potrzebuje kogoś z waszym doświadczeniem i bum – jesteście w Kanadzie, z pracą od dnia numer jeden. Ok, ok, może to wszystko nie jest takie łatwe, ale zatrudnienie się w firmie, która ma siedzibę w Kanadzie może pomóc otworzyć wam drzwi do kraju klonowego liścia 🙂
Wpis powstał w ramach współpracy z Agencją Zatrudnienia Silverhand.

You may like