W Toronto, podobnie jak w Polsce, lato trwa od czerwca do września. Lato w Ontario jest często gorące i parne/wilgotne/duszne, z temperaturą wynoszącą około 20°C – 35°C. Najgorętsze miesiące to lipiec i sierpień. Ludzie w Toronto często śmieją się z tego, że gdy w czerwcu temperatura wynosi 15°C to wszyscy się rozbierają bo czują już lato, a gdy po upalnym lecie we wrześniu temperatura spada do 15°C to nagle wszyscy ubierają kurtki i szale, bo zaczynają marznąć.
Gorące dnie i noce
Jak dotąd, najcieplejszy dzień tego lata został odnotowany 13 lipca, a temperatura powietrza wyniosła wtedy 36°C (bez humidex o którym napiszę niżej). Gdy w Toronto temperatura powietrza wynosi więcej niż 30°C, Environment Canada wydaje oświadczenie na temat “heat warning”. Zalecają aby osoby starsze i dzieci spędzały jak najmniej czasu na słońcu jak to jest możliwe. Przypominają ludziom, aby nie zostawiali w zamkniętych samochodach swoich dzieci lub zwierząt. Powinniśmy wtedy pić dużo wody i zrezygnować z wysiłków na powietrzu. W czasie heat warning niektóre baseny w mieście otwarte są aż do północy. Ostrzeżenia o upałach często trwają po kilka dni i to zjawisko określa się jako extended heat warning. W czasie heat warnings w Toronto otwarte są tak zwane cooling centres, czyli klimatyzowane pomieszczenia w których możecie się trochę schłodzić.
W tym roku wiele nocy w Toronto było gorących, z temperaturą wynoszącą czasami więcej niż 25°C (na pierwszym zdjeciu mozecie zobaczyc, ze temperatura wyczuwalna wieczorem wyniosla 34°C, a na noc zapowiadane jest 29°C). Więc nie radzę nastawiać się na to, że w nocy powietrze się schłodzi i nie będzie wam gorąco. Często bez klimatyzacji się nie obejdzie.
Humidex reaching up to 37°C
Wraz z początkiem lipca pani pogodynka zaczyna trochę inaczej zapowiadać pogodę. Mówi, że temperatura będzie wynosić 25°C, ale z humidex wyniesie 35°C. Co to takiego ten “humidex”? Jest to skrót od Humidity Index, czyli wskaźnika wilgotności. Wskaźnik ten został pierwszy raz użyty w roku 1965 przez kanadyjskich meteorologów i jest używany do dnia dzisiejszego (glownie w Kanadzie). Humidex to kombinacja dwóch czynników pogodowych – temperatury i wilgotności. Temperatura jaką odczuwa ludzki organizm nie zawsze w Toronto odpowiada temperaturze powietrza, więc aby ostrzec ludzi przed wysokimi upałami, meteorolodzy podają temperaturę odczuwalną wraz z wilgotnością. Wraz ze wzrostem wilgotności powietrza rośnie wrażliwość naszego organizmu na temperaturę – ludzki organizm gorzej znosi upały przy większej wilgotności.
Nie nastawiajcie się na to, że zachmurzone niebo zawsze oznacza niższą temperaturę… wilgotność powietrza podniesie ją tak, że niestety będzie jeszcze gorzej niż podczas słonecznego dnia w Polsce. Według kanadyjskich meteorologów, humidex wynoszący powyżej 30°C powoduje dyskomfort, powyżej 40°C powoduje duży dyskomfort, a powyżej 45°C jest już bardzo niebezpieczny i może spowodować udar. Rekordowy humidex w Kanadzie został odnotowany 14 lipca 1961 w mieście Castlegar w prowincji British Columbia i wyniósł on 53.4°C. Jeżeli rozmawiacie z Kanadyjczykiem o pogodzie to gdy powiedziecie, “ale dziś gorąco, 28°C”, automatycznie przygotujcie się na odpowiedz typu, “Yeah, but it feels like 36°C”. To taka Kanadyjska wersja narzekania na temperaturę 😉
Zdradliwa klimatyzacja
Poruszajac sie po Toronto musicie uważać na klimatyzację, ponieważ jest ona praktycznie wszędzie – w centrach handlowych, małych osiedlowych sklepikach, kawiarniach, restauracjach czy transporcie publicznym. Więc gdy na zewnątrz jest 35°C a wy wchodzicie do restauracji gdzie jest lekko ponad 20°C to łatwo się przeziębić. Ja zawsze wożę w samochodzie bluzę i jak tylko pamiętam to zabieram ją ze sobą gdy idę na zakupy. To samo działa w drugą stronę – gdy wychodzicie z klimatyzowanego miejsca na parny dzień w mieście przygotujcie się na uczucie podobne do tego gdy otwieracie gorący piekarnik. Dosłownie bucha na was taka fala gorąca, że aż ciężko złapać oddech. Osoby które przylatują do Toronto w porze letniej często właśnie tak opisują swoje pierwsze zderzenie z temperaturą po wyjściu z lotniska. A jezeli jestescie okularnikami, jak ja – zaparowane szkla gwarantowane 🙂
Deszcz
W tym roku mieliśmy w Toronto wyjątkowo mało deszczu – w ciągu lipca i sierpnia dni deszczowych było mniej niż macie palców u rąk. Jednakże zazwyczaj deszcz potrafi spaść niespodziewanie i często trwa chwilę, ale pada dużo. Jak jest dużo deszczu – przygotujcie się na inwazję komarów. Jak jest mało deszczu – przygotujcie się na inwazję mrówek. Na tej stronie możecie sprawdzić archwialne temperatury z Toronto – po kliknięciu w link zobaczycie temperatury z lipca 2016.
Średnia ilość deszczu:
– Czerwiec: 6 dni
– Lipiec: 10 dni
– Sierpień: 9 dni
– Wrzesień: 5 dni
Letnia turystyka
Jakie rzeczy warto zabrać ze sobą gdy wybieracie się do Toronto w ciągu lata? Na pewno przewiewne i oddychające koszulki, szorty, lekkie bluzki na długi rękaw na wieczory oraz letnie buty. Do tego warto mieć ze sobą parasolkę, spray na komary/muszki, czapke z daszkiem bądź kapelusz, okulary przeciwsłoneczne i krem chroniący was przed słońcem.
Jeżeli odwiedzacie Toronto na lato musicie przygotować się na to, że ten czas to w mieście high-season. Co to oznacza? Hotele często są pełne i musicie zapłacić więcej niż w low-season, czas na patio w restauracjach jest wam odliczany, na mieście jest więcej ludzi i kolejki do atrakcji turystycznych są długie. Dlatego czasami warto wybrać czerwiec lub wrzesien zamiast sierpnia. Przez całe lato w Toronto odbywają sie różne festiwale. Nie ma praktycznie weekendu podczas którego jakaś część ulicy zamknięta jest dla ruchu samochodowego ze względu na wydarzenia uliczne. Festiwale są przerózne – zaczynając od parady równości w czerwcu/lipcu, poprzez festiwal Caribana pod koniec lipca, a kończąc na wszelakich festiwalach związanych z kulturą róznych krajów (festiwal włoski, grecki, azjatycki, polski, ukraiński itp) trwających od czerwca do września. Poza tym w połowie sierpnia zaczyna się CNE, czyli Canadian National Exhibition (znane równiez jako TheEx). Jest to jednen z największych “jarmarków” w Ameryce Północnej – znajdziecie tam masę zabawy na wzór wesołego miasteczka, występy różnych zespołów i dużo ulicznego jedzenia. We wrześniu w Toronto odbywa się The Toronto International Film Festival, czyli TIFF, który cieszy się mianem jednego z najważniejszych festiwali filmowych na świecie. W tym czasie w Toronto możecie spotkać największe gwiazdy Hollywood i wraz z nimi obejrzeć premiery. Takze jezeli wachacie sie ktora pora roku jest najlepsza na eksploracje Toronto – jest to na pewno lato.